Kandirmak Ve Tuzak

Halk Tv secim sonuçları bitmeden Kürt oylarını geçmişte Kürt halkını inkar ettiği gibi inkar etti

28 mayıs başkanlık seçimi bir çok kişinin endişelerinin, kaygılarının nekadar haklı olduğunu gösterdi.

Kürt seçmeni yine bağrına taş basarak verilen talimatları elestiremeden,sorgulamadan başgöz üstüne diyerek sandığa giderek Millet ittifakını destekleyerek « tarihi görevini » yerine getirdi. Bu tutumun eleştiriye açıklığı kadar sorgulanmasının da eleştirisi elzemdir.

Kürt halkının hem millet olmasının getirdiği haklar, hemde toplumsal ve bireysel hakların savunulması noktasında yıllardır gösterilen iradenin çelişkili yaklaşımları ve demokratik toplumdan ziyade zıddına dönüşen;itaatkâr, ezberci ve biat edip sorgulamayan bir toplum haline dönüştürülmesi ki bu mankurtlaşmaktır ki bu topluma yapılabilecek kötülüğün dip noktası olarakta nitelenebilir.

Kürt siyasi hareketlerin Akp Mhp bloğuna olan siyasi mücadelesi kendileri ve toplum adına ne kadar haklı olsada, millet ittifakına körü körüne bağlanıp toplumuda sorgusuz sualsiz Chp ve Kılıçdaroğlunu desteklemeye yöneltmek yanlış bir tutum olduğu daha oyların sayımının ilk saatlerinde Halk Tv de  » buyrun Kemal Kılıçdaroğlu Hdp ve Kürt oyları ile değil milliyetçi ve ülkücü oylar ile önde ve eğer kazanırsa bu oylar sayesinde kazanacak ». Oysa durum tam tersi olup Bingöl, Elazığ Maraş gibi iller hariç Kürt illerinde ezici çoğunluğu millet ittifakını desteklemişti.Kaldıki İstanbul,Îzmir Mersin ,Adana gibi Kürt nüfusunun yoğun olduğu sehirlerde blok halinde millet ittifakını desteklemisti.

isterseniz Kürt illerinde secim sonuçlarına bakalım.
Diyarbakır % 71,61
Mardin. %65,22
Şırnak. %76,30
Hakkari. % 72
Ağrı. %65,34
Van. %61,50
Iğdır. %66,78
Batman. %67,90
Kars. %56,40
Muş. %58,33
Siirt. %55,44
Ardahan. %57,68
Tunceli. %82
Bitlis. %50, 21

Tabloda göründüğü gibi Kürt halkı talimatlara sorgusuz sualsiz uyarak seçimde oyunu millet ittifakından yana koyup tavrını göstererek görevini layıkıyla yerine getirerek son kez bağrına taş bastı. Kaldiki büyük şehirlerdeki yoğun Kürt halkı aynı refleksi geliştirmiştir.

Daha secim sonuçları belli değilken ve Kılıçdaroğlu birkaç puan önde iken Chp nin kalemşörleri Halk Tv de gercek niyetlerini ve Kürde olan tarihi bakışları gün yüzüne canlı yayında ortaya çıkması duyabilen ve okuyabilenler için unutulmaz bir ders niteligindedir.

Kürt halkının tarihsel acıları ve gelecek kaygıları bir bütün olarak kendini yeniden bulmalıdır. Demokratik toplumdan biateden toplum sonucuna ulaşmak Kürdün mezarının kendi eliyle kazması demektir. Kürt halkı oy deposu değildir ve olmamalıdır.Kürt halkı temel hak ve özgürlükler noktasında çektiği acılardan yoğrulmuş ve menziline döşenen mayınlara basa basa kendini inşa etmiştir.
Bu halkı heba etmeyin .

Abdullah CELIK – Ma’z Êst Analyse

Yenilikler İçin Abone Olun!