Deniz Tükürük ile Kirlenmez

Deniz Tükürük ile Kirlenmez

Zazakî/kirdkî.

KurmanciZazaki/Kirdki
🐩KûçikKutik
🐈PisîkPîsing
🐃GaGa
🐑Mî/mî(eşma)
🐐BizinBiz
🦅TeyrTêyr
🐢KusîKesa
🐟MasîMase
🦋PerperokSisperik
🐜MorîMorcele
🐖BerazXaz
🐍MarMar
🤚DestDest
👏çepikCepik
👀çavÇim
👂guhGoş/gueş
👅ZimanZiwan
👄LêvLew
💍GustîlkGîstone
DidanDindon
BuxweBu
XwendinWendiş
RindRind
SorSur
ZerZer
GovendGuvend
NenokNengu
AvAw
NanNon
EzmanAsmen
StarAstar

Zazakî/Kirdkî ve Kurmanci arasında uzun zamandır arap saçına dönmüş bir kirlilik mevcut. Filoloji kendi kendine, başli başına bilimsel calısmalar gerektiren bir bilim dalıdır. Ama bu konudaki bilgi kirliliği temizlenmeyi bize dayatıyor

Deniz tükürükle kirlenmez…

Kürt dili tarihi derinliği, zenginliği ve rengarenk oluşuyla kendini ıspatlamıs ve ıspatlayacaktır. Kürt dillerinden Kurmanci ve Zazakî, Zazakî Hewramî, Kelhorî hem « ayrı » görüp hemde birbirinden koparılması imkansız olan bağlar ile birbirlerine bağlıdırlar.

Mesela Kelhor Kürtleri « gercek Kürler biziz  » derken « Kiwîrdî rastigani imayî mi » derler. Ayni şekilde Zaza Kürtleride şöyle derler  » Kirdî rastigên mayî ». Gördüğünüz gibi Kirdmanşah ve Hemedanda konuşulan dil ile Zazakî konuşan Kürtlerin benzerliği ayırt edilmesi mümkün olmayan etimolojik gercekler ile doludur.

Yukarıdaki tablodan anlasilacaği gibi Zazakî ve Kurmanci ayni kelime köklerinden gelen ama gerek zaman, gerek iletisim sosyal ve siyasal sebeplerden kaynaklanan başkalaşmalar meydana getirmiştir.Bu fark dilin farklı oluşu anlamına gelmediği gibi kelimenin kökü aynı iken « Ek » lerde meydana gelmis olan degisimlerden kaynaklanıyor. Yani denildigi gibi iki millet ve iki farklı dil söylemi asla degildir.

Etimoloji kelimelerin şifresi diyebileceğimiz, yada atomu anlamina gelebilecek bir bilim dalıdır ve Fillojide şaka yada ezbere yaklaşım söylemlerini molekülerine ayırabilecek ciddi bir bilim dalı olmakla beraber sağlıklı agiz ve objektif bilimin temelidir objektiflik – objektif bilim insanlarindan öğrenilip yaşama sunulmalıdır.

Her dili konusabilen, yazabilen Filolog olan degildir. Bir dili bilmek ile onun etimolojisini bilmek aynı anlama gelmediği gibi söz sahibide yapmaz Filologî büyük bir emek ister ve eğer egoizmle yolunu döşersen, o yol kirli ve rampalı olur çıkılmaz bir sokağa dönüşür.

Kaldı ki Zazakî ve Kurmanci arasındaki fark « iki yağmur damlası yada iki kar tanesi » arasindaki fark gibidir ki iki damla arasindaki tek fark yere düşme hızlarıdır ve o hız arasinda ise fark yoktur

Tarî Hola – Ma’z Êst Analyse

Yenillik için abone olun !